luni, 16 ianuarie 2017

Ciprian Porumbescu

Proiect didactic pentru implementarea în clasă
                          
Unitatea de învăţământ:Liceul de Muzică și Arte Plastice ”Bălașa Doamna” Târgoviște
       Numele şi prenumele: Nicolae Stoichin
       Disciplina: Educație Muzicală


Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activităţii didactice
Timp

Clasa: a-VI-a

Varsta: 12-13 ani

Capitolul : Viața și opera marilor compozitori

Ciprian Porumbescu

 50 minute



Justificarea didactică pentru utilizarea TIC
Obiective de învăţare
Voi utiliza calculatorul pentru a audia lucrările lui Ciprian Porumbescu,astfel voi atrage atentia elevilor cu privire la lectie,le voi capta mai usor atentia.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint in care voi arata imagini cu marele compozitor se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
Prin intermediul galeriei de imagini atenția elevilor va fi captată pentru a putea parcurge lecția actuală.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul predării într-un mod interactiv față de elevi.  
La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 –Să recunoasca lucrările compozitorului
O2- Să identifice genul in care au fost scrise operele ale compozitorului Ciprian Porumbescu(genul vocal,vocal-instrumental).
O3- Să enumere cele mai cunoscute opere ale compozitorului.
O4- Să își dezvolte limbajul muzical și să fie capabili să recunoască titlurile operelor audiate.









Termeni cheie
Resurse
Operă– Compoziție muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări

Ciprian Porumbescu s-a născut la 14 octombrie  1853, în satul Şipotele Sucevei.








Mijloace Didactice:
Videoproiector,Pianină
Computer,Diapazon
Imprimantă
Tablă
Proiect didactic
Prezentare power point
Videoclip educational
Blog
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a VI a,Avram Florea și Vasile Iliut,Ed. Niculescu, Bucuresti , p.36-38
a.      Suport Software:
·         Microsoft Powerpoint
·         Picasa
·         Sony Vegas
b.      Resurse Umane: Profesorul şi elevii  clasei a VI-a
c.       Resurse Timp: 50 minute
d.      Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
e.       Forme de organizare: organizare frontală/pe grupe.
















Desfăşurarea activităţii didactice
Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în cadrul proiectului:
1.Organizarea Clasei -2 min.: Profesorul intră în clasă, se așează la catedră, face prezența și iși pregăteste cele necesare pentru desfăsurarea lectiei.Pentru inceput le va arăta elevilor o prezentare Power Point cu ajutorul căreia va ilustra imagini si informatii despre Ciprian Porumbescu,astfel le va capta atentia elevilor.
2. Captarea Atenției Anunțarea Titului Lecției – :
A.  Profesorul va folosi de galeria de imagini pentru a capta atentia elevilor cu privire la lectie.
   - Prima imagine reprezintă portetul lui Ciprian Porumbescu . Elevii vor fi intrebati daca cunosc personajul, apoi se va face o scurta descriere a acestuia.
-Urmatorul slide reprezinta imaginea de unde provine Ciprian Porumbescu
-Ultima imagine reprezinta o partitura scrisa de C.Porumbescu. Se va discuta despre imagine si se va face o scurta istorie a momentului artistic precum si a temei operei.

B.  Profesorul anunță tema și obiectivele ce se urmăresc în cadrul activității. Elevii notează pe caiete.

C. Profesorul anunță titlul lecției ”Viața și operele marilor compozitori,compozitorul  Ciprian Porumbescu”.
5. Prezentarea și învățarea  noilor  conținuturi-  :
 Profesorul anunță noul conținut – Elemente de cultură muzicală:  Viata si opera lui Ciprian POrumbescu.
Elevii își vor nota pe caiet următoarele noțiuni:
Ciprian Porumbescu s-a născut la 14 octombrie  1853, în satul Şipotele Sucevei.
Ca fiu al Emiliei şi al preotului Iraclie Golembiovski, viitorul compozitor va utiliza la început numele de Golembiovski, apoi, pentru o perioadă Golembiovski-Porumbescu şi mai apoi, Porumbescu.
A început studiul muzicii la Suceava şi Cernăuţi, apoi a continuat la  Viena, cu Anton Bruckner şi      Franz Krenn.
Din cauza sărăciei nu s-a putut bucura de o formare muzicală continuă şi completă.
În anul 1871, la aniversarea a 400 de ani de la zidirea Mănăstirii Putna, la festivităţi, alături de Mihai Eminescu, Ioan Slavici, A.D. Xenopol, Nicolae Teclu şi alţii, participă şi tânărul Ciprian Porumbescu, uimind asistenţa cu minunatul său cântec de vioară.
În plus, a compus muzica pentru celebrul cântec patriotic, „Pe-al nostru steag e scris Unire”, muzică ce este folosită astăzi  de către Albania, pentru imnul naţional „Hymni i Flamurit”. 
A scris şi melodia fostului imn Trei culori.
Ciprian Porumbescu    a fost arestat pentru activitatea sa politică, timp în care a scris cele mai bune piese.
Mult prea devreme, la doar 29 de ani, fiind bolnav de tuberculoză, Ciprian Porumbescu se stinge din viaţă, în casa de la Stupca, (sat numit azi Ciprian Porumbescu în onoarea marelui compozitor) sub ochii tatălui său şi ai surorii sale Marioara, la 6 iulie 1883.
Ciprian Porumbescu rămâne una dintre cele mai luminoase figuri ale istoriei muzicii româneşti,  pilduitoare pentru nobleţea caracterului său, pentru curajul şi demnitatea cu care a apărat şi promovat valorile de spirit ale neamului românesc.

  -Profesorul va da play clipului educațional
- Profesorul va pune pune pauză dupa prima imagine de la începutul clipului in care este ilustrata o poza cu marele compozitor Ciprian Porumbescu .Elevii vor trebui să spună câteva informatii despre acesta.Unde s-a născut si ce fel de muzica a scris.  (portretul compozitorului).
-Clipul va fi întrerupt iar profesorul va face introducerea clipului din arhiva personală  ( clip video personal).
- Profesorul va întrerupe din nou clipul dupa audiția muzicală pentru a pune o întrebare (cate categorii fac parte din orchestra simfonică  Elevii vor avea la dispoziție 40 de secunde pentru a formula un raspuns iar apoi,răspunsul corect va fi notat in caiete,cu definitia corectă.
-După ce elevii vor răspunde la intrebarea adresată de către profesor, se va continua derularea clipului video educațional urmând un fragment muzical din Imnul Trei Culori,pe care elevii il vor audia cu atentie.
-După finalizarea fragmentului muzical, elevii își vor nota in caiete câteva date despre această operă.



6. Asigurarea de conexiuni inverse (feed-backul)
    -Profesorul formează în clasă 4  grupe a câte 5 elevi pentru verificarea cunostintelor.
   - Profesorul distribuie elevilor cate o fișă de lucru pentru verificarea cunoștințelor asimilate pe parcursul predării lectiei.
   - Fișa va conține 5 întrebări a cate 2 puncte fiecare cu excepția întrebării 1 care va avea doar 1 punct.(fișa1,fișa2,etc)
   -Fișa va avea 4 intrebări diferite pentru grupele formate și un subiect comun.
După completarea fișelor de lucru,elevii vor aștepta pentru ca fisele de lucru sa fie corectate,rezolvate impreună.
7. Aprecierea activității (5 min.)
-          Profesorul cere câte unui elev de la fiecare grupă să vină în fața clasei pentru a nota la tablă ceea ce au lucrat și pentru a corecta,dacă este cazul.
-          Profesorul va face aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele lecției si va spune elevilor cum vor trebui sa procedeze data viitoare,daca este cazul.
-          Un elev din fiecare grupă execută sarcina de lucru, ceilalați analizează și fac aprecieri.
-          Lecția a fost gândită în așa fel încât să reactualizeze și să utilizeze cunoștințele dobândite anterior, cât și să ofere spre învățare cunoștințe noi.(O2).


Finalizarea proiectului

Timp: 5min.: La finalul lecției profesorul strânge fișele de lucru pentru a verifica rezultatele elevilor.
Profesorul anunță tema pentru acasă: realizarea unui referat despre un compozitor român,altul decât Ciprian Porumbescu și audierea a două lucrări reprezentative.
Elevii notează în caiet tema pentru data viitoare.










Evaluare individuală prin metoda observării directe pe parcursul procesului explorării
-          2 dintre itemi vor fi notati cu 20 puncte maxim, iar cel de-al treilea cu 10 puncte cumulandu-se un total maxim de 50 puncte.


Item

Nota
5-6


Nota
7-8


Nota
9-10

1. Comunicarea verbală și scrisă în ceea ce privește noțiunile noi, prezentate în conținutul lecției.

Are greşeli de exprimare atât scrisă cât şi verbală, dar manifestă dorinţa de a se corecta.

Comunicare scrisă și verbală  suficient de corectă, fluentă,  sesizează greșeala și se poate autocorecta.

Comunică impecabil atât verbal cât și scris.
2.  Constructivismul,
construcția cunoașterii,
folosind cunoștințele
dobândite în anii anteriori
 la disciplina educație muzicală, pentru întocmirea corectă a fișei de lucru și înțelegerea pentru a o putea completa.


Cunoștințele stocate în memoria elevului sunt puține, greu de transformat în vederea conturării soluțiilor cerute.
Reușește să contureze diferite soluții, dar alege destul de greu soluția optimă.
Cunoștințele teoretice solide dobândite sunt transpuse în practică cu succes.În cadrul explorării directe,autentice, înțelege sensul și semnificația informațiilor prezentate.
3. Comprehensiunea informației, sistematizarea logică a acesteia, respectiv:
- cunoașterea instrumentelor din orchestră
 - identificarea datelor necesare pentru întocmirea fișei de lucru .

Înțelege destul de greu informația, dar reușește să  sistematizeze conform cerinței.
Comprehensiv, are logică în prezentarea informației
Comprehensiv, logic, stăpân pe sine.

Autoreflecţia
Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:
1.    Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fosr reușită.
2.    Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru muzica simfonică.
3.    Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au avut parte de auditia muzicală.
4.    Care a fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost unul pozitiv au ascultat cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de modul în care a fost prezentată lecția și au completat corect fișele de lucru, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost realizate.
5.    Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activităţii didactice?
Atmosfera de lucru a fost una plăcută,elevii fiind interesati de lectia predată,îndeplinind sarcinile date de către profesor.



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu