Proiect didactic pentru implementarea în clasă
Unitatea de învăţământ:Liceul de Muzică și Arte Plastice
”Bălașa Doamna” Târgoviște
Numele şi prenumele: Nicolae Stoichin
Disciplina: Educație Muzicală
Clasa/Vârsta
|
Unitatea
|
Titlul activităţii didactice
|
Timp
|
Clasa: a-VI-a
Varsta: 12-13 ani
|
Capitolul : Viața și opera marilor
compozitori
|
Ciprian Porumbescu
|
50 minute
|
|
Justificarea didactică pentru
utilizarea TIC
|
Obiective de învăţare
|
|
|
Voi utiliza calculatorul pentru a audia lucrările lui Ciprian
Porumbescu,astfel voi atrage atentia elevilor cu privire la lectie,le voi
capta mai usor atentia.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint in care voi arata imagini cu
marele compozitor se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
Prin intermediul galeriei de imagini atenția elevilor va fi captată
pentru a putea parcurge lecția actuală.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul
predării într-un mod interactiv față de elevi.
|
La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 –Să recunoasca lucrările compozitorului
O2- Să identifice genul in care au fost scrise operele ale
compozitorului Ciprian Porumbescu(genul vocal,vocal-instrumental).
O3- Să enumere cele mai cunoscute opere ale compozitorului.
O4- Să își dezvolte limbajul muzical și să fie capabili să recunoască
titlurile operelor audiate.
|
|
|
Termeni cheie |
Resurse |
|
Operă–
Compoziție
muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret
dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări
Ciprian
Porumbescu s-a născut la 14 octombrie
1853, în satul Şipotele Sucevei.
|
Mijloace Didactice:
Videoproiector,Pianină
Computer,Diapazon
Imprimantă
Tablă
Proiect didactic
Prezentare power point
Videoclip educational
Blog
Material Bibliografic: Manual
pentru clasa a VI a,Avram Florea și Vasile Iliut,Ed. Niculescu, Bucuresti ,
p.36-38
a. Suport Software:
·
Microsoft
Powerpoint
·
Picasa
·
Sony Vegas
b. Resurse Umane: Profesorul şi elevii
clasei a VI-a
c. Resurse Timp: 50 minute
d. Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
e. Forme de organizare: organizare frontală/pe grupe.
|
|
Desfăşurarea activităţii
didactice
|
|
|
Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în
cadrul proiectului:
1.Organizarea Clasei -2 min.: Profesorul
intră în clasă, se așează la catedră, face prezența și iși pregăteste cele
necesare pentru desfăsurarea lectiei.Pentru inceput le va arăta elevilor o
prezentare Power Point cu ajutorul căreia va ilustra imagini si informatii
despre Ciprian Porumbescu,astfel le va capta atentia elevilor.
2.
Captarea Atenției Anunțarea Titului Lecției – :
A. Profesorul va folosi de galeria de imagini pentru a
capta atentia elevilor cu privire la lectie.
- Prima imagine reprezintă portetul lui
Ciprian Porumbescu . Elevii vor fi intrebati daca cunosc personajul, apoi se
va face o scurta descriere a acestuia.
-Urmatorul
slide reprezinta imaginea de unde provine Ciprian Porumbescu
-Ultima
imagine reprezinta o partitura scrisa de C.Porumbescu. Se va discuta despre
imagine si se va face o scurta istorie a momentului artistic precum si a
temei operei.
B. Profesorul anunță tema și obiectivele ce se
urmăresc în cadrul activității. Elevii notează pe caiete.
C. Profesorul anunță titlul lecției ”Viața și operele
marilor compozitori,compozitorul Ciprian
Porumbescu”.
5.
Prezentarea și învățarea noilor conținuturi- :
Profesorul
anunță noul conținut – Elemente de cultură muzicală: Viata si opera lui Ciprian POrumbescu.
Elevii își vor nota pe caiet următoarele noțiuni:
Ciprian Porumbescu s-a născut la 14
octombrie 1853, în satul Şipotele
Sucevei.
Ca fiu al Emiliei şi al preotului
Iraclie Golembiovski, viitorul compozitor va utiliza la început numele de
Golembiovski, apoi, pentru o perioadă Golembiovski-Porumbescu şi mai apoi,
Porumbescu.
A început studiul muzicii la Suceava
şi Cernăuţi, apoi a continuat la Viena,
cu Anton Bruckner şi Franz Krenn.
Din cauza sărăciei nu s-a putut
bucura de o formare muzicală continuă şi completă.
În anul 1871, la aniversarea a 400
de ani de la zidirea Mănăstirii Putna, la festivităţi, alături de Mihai
Eminescu, Ioan Slavici, A.D. Xenopol, Nicolae Teclu şi alţii, participă şi
tânărul Ciprian Porumbescu, uimind asistenţa cu minunatul său cântec de
vioară.
În plus, a compus muzica pentru
celebrul cântec patriotic, „Pe-al nostru steag e scris Unire”, muzică ce este
folosită astăzi de către Albania,
pentru imnul naţional „Hymni i Flamurit”.
A scris şi melodia fostului imn Trei
culori.
Ciprian Porumbescu a fost arestat pentru activitatea sa
politică, timp în care a scris cele mai bune piese.
Mult prea devreme, la doar 29 de ani,
fiind bolnav de tuberculoză, Ciprian Porumbescu se stinge din viaţă, în casa de la
Stupca, (sat numit azi Ciprian Porumbescu în onoarea marelui compozitor) sub
ochii tatălui său şi ai surorii sale Marioara, la 6 iulie 1883.
Ciprian Porumbescu rămâne una dintre
cele mai luminoase figuri ale istoriei muzicii româneşti, pilduitoare pentru nobleţea caracterului
său, pentru curajul şi demnitatea cu care a apărat şi promovat valorile de
spirit ale neamului românesc.
-Profesorul va da
play clipului educațional
- Profesorul va pune pune pauză dupa prima imagine de la
începutul clipului in care este ilustrata o poza cu marele compozitor Ciprian
Porumbescu .Elevii vor trebui să spună câteva informatii despre acesta.Unde
s-a născut si ce fel de muzica a scris. (portretul compozitorului).
-Clipul va fi întrerupt iar profesorul va face
introducerea clipului din arhiva personală ( clip video personal).
- Profesorul va
întrerupe din nou clipul dupa audiția muzicală pentru a pune o întrebare
(cate categorii fac parte din orchestra simfonică Elevii vor avea la dispoziție 40 de secunde
pentru a formula un raspuns iar apoi,răspunsul corect va fi notat in caiete,cu
definitia corectă.
-După ce
elevii vor răspunde la intrebarea adresată de către profesor, se va continua
derularea clipului video educațional urmând un fragment muzical din Imnul
Trei Culori,pe care elevii il vor audia cu atentie.
-După
finalizarea fragmentului muzical, elevii își vor nota in caiete câteva date
despre această operă.
6. Asigurarea de conexiuni inverse (feed-backul)
-Profesorul
formează în clasă 4 grupe a câte 5
elevi pentru verificarea cunostintelor.
- Profesorul
distribuie elevilor cate o fișă de lucru pentru verificarea cunoștințelor
asimilate pe parcursul predării lectiei.
- Fișa va conține
5 întrebări a cate 2 puncte fiecare cu excepția întrebării 1 care va avea
doar 1 punct.(fișa1,fișa2,etc)
-Fișa va avea 4
intrebări diferite pentru grupele formate și un subiect comun.
După completarea fișelor de lucru,elevii vor aștepta pentru
ca fisele de lucru sa fie corectate,rezolvate impreună.
7.
Aprecierea activității (5 min.)
-
Profesorul cere
câte unui elev de la fiecare grupă să vină în fața clasei pentru a nota la
tablă ceea ce au lucrat și pentru a corecta,dacă este cazul.
-
Profesorul va face
aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele lecției si
va spune elevilor cum vor trebui sa procedeze data viitoare,daca este cazul.
-
Un elev din fiecare
grupă execută sarcina de lucru, ceilalați analizează și fac aprecieri.
-
Lecția a fost
gândită în așa fel încât să reactualizeze și să utilizeze cunoștințele
dobândite anterior, cât și să ofere spre învățare cunoștințe noi.(O2).
|
|
|
|
|
|
Finalizarea proiectului
|
|
Timp: 5min.: La finalul
lecției profesorul strânge fișele de lucru pentru a verifica rezultatele
elevilor.
Profesorul anunță
tema pentru acasă: realizarea unui referat despre un compozitor român,altul
decât Ciprian Porumbescu și audierea a două lucrări reprezentative.
Elevii notează
în caiet tema pentru data viitoare.
|
Evaluare individuală prin metoda observării directe pe
parcursul procesului explorării
-
2 dintre itemi vor fi notati cu 20 puncte maxim, iar cel
de-al treilea cu 10 puncte cumulandu-se un total maxim de 50 puncte.
|
Item
|
Nota
5-6
|
Nota
7-8
|
Nota
9-10
|
|
1. Comunicarea
verbală și scrisă în ceea ce privește noțiunile noi, prezentate în
conținutul lecției.
|
Are greşeli
de exprimare atât scrisă cât şi verbală, dar manifestă dorinţa de a se
corecta.
|
Comunicare
scrisă și verbală suficient de
corectă, fluentă, sesizează greșeala
și se poate autocorecta.
|
Comunică impecabil atât verbal cât și scris.
|
|
2.
Constructivismul,
construcția cunoașterii,
folosind cunoștințele
dobândite în anii anteriori
la disciplina educație
muzicală, pentru întocmirea corectă a fișei de lucru și înțelegerea pentru a
o putea completa.
|
Cunoștințele stocate în memoria elevului sunt puține, greu
de transformat în vederea conturării soluțiilor cerute.
|
Reușește să
contureze diferite soluții, dar alege destul de greu soluția optimă.
|
Cunoștințele
teoretice solide dobândite sunt transpuse în practică cu succes.În cadrul
explorării directe,autentice, înțelege sensul și semnificația informațiilor
prezentate.
|
|
3. Comprehensiunea
informației, sistematizarea logică a acesteia, respectiv:
-
cunoașterea instrumentelor din orchestră
- identificarea datelor necesare pentru întocmirea fișei de
lucru .
|
Înțelege
destul de greu informația, dar reușește să
sistematizeze conform cerinței.
|
Comprehensiv, are logică în
prezentarea informației
|
Comprehensiv, logic, stăpân pe sine.
|
|
Autoreflecţia
|
|
Scrieţi câteva consideraţii personale privind
desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida
reflecţia:
1. Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică
pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fosr
reușită.
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale
activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care
le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de
faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au
avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru
muzica simfonică.
3. Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică
propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au avut
parte de auditia muzicală.
4. Care a fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost
unul pozitiv au ascultat cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de
modul în care a fost prezentată lecția și au completat corect fișele de
lucru, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost realizate.
5. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul
activităţii didactice?
Atmosfera de lucru a fost una plăcută,elevii fiind
interesati de lectia predată,îndeplinind sarcinile date de către profesor.
|